تکمیل خط دوم انتقال آب غدیر “۳شیفته” شد / تلاش شبانه‎روزی برای آبرسانی بهتر به خرمشهر و آبادان

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، حدود یک ماه از شورشدن آب رودخانه بهمنشیر به‌دلیل پس زدن آب شوری خلیج فارس به این رودخانه که تأمین‌کننده بخشی از آب شرب آبادان و خرمشهر بود می‌گذرد.

در حالی که سالهاست خط دوم انتقال آب غدیر به‌منظور آبرسانی از رودخانه کرخه به آبادان و خرمشهر در حال اجرا است و طبق برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته، نیمه امسال این پروژه مهم به بهره‌برداری می‌رسید، شور شدن بیش از حد رودخانه بهمنشیر و به‌تبع آن تبدیل آب شرب شبکه به آب بسیار شور و غیرقابل مصرف، مهندسان ایرانی و متخصصان سازندگی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را بر آن داشت تا اجرای خط دوم انتقال آب غدیر را سرعت دهند.

بهره‌برداری از خط دوم انتقال آب غدیر، ظرفیت آبرسانی به آبادان و خرمشهر را 4 برابر می‌کند و کیفیت آب بالا رفته و دیگر مردم این دو شهر و روستاهای اطراف، شاهد بروز مشکلاتی این‌چنینی نخواهند بود.

در حال حاضر احداث خط دوم انتقال آب غدیر به‌صورت “سه‌شیفته” و شبانه‌روزی در حال انجام است تا به‌جای نیمه امسال، در روز پانزدهم ماه جاری شاهد بهره‌برداری از این خط انتقال آب باشیم.

* آبرسانی سیار همه‌جانبه برای تأمین آب شرب مردم

“علیرضا خلیلی‌نیا” رئیس امور آب و فاضلاب شهرستان آبادان با اشاره به اینکه روزانه 400 هزار لیتر آب معدنی بسته‌بندی و پاکتی در آبادان و خرمشهر توزیع می‌شود، گفت: هم‌اکنون 56 تانکر در سه نوبت به‌طور متوسط حدود سه میلیون لیتر آب شرب مورد نیاز مردم را در شهرها و روستاهای این مناطق تأمین کرده‌اند.

وی افزود: براساس برنامه‌ریزی صورت‌گرفته با بهره‌برداری از خط دوم پروژه آبرسانی غدیر به شهرهای آبادان و خرمشهر در نیمه تیرماه سال جاری و به‌تبع آن توقف برداشت آب از رودخانه‌‌های کم‌کیفیت منطقه از جمله بهمنشیر برای آبرسانی، مطمئناً EC آب آبادان نیز به‌میزان EC طرح غدیر خواهد رسید.

* “3کیلومتر” و “3درصد” تا پایان

با همت مهندسان کشورمان خط دوم طرح آبرسانی غدیر برای انتقال آب از کرخه به آبادان حدود 97 درصد پیشرفت داشته است. برای رساندن آب از ایستگاه پمپاژ ام‌الدبس واقع در 100کیلومتری خرمشهر که توسط آن آب کرخه به خط لوله غدیر تزریق می‌شود، تاکنون بیش از 86 کیلومتر لوله‌گذاری شده و تنها کمتر از سه کیلومتر دیگر باقی مانده است.

ارسال یک دیدگاه